هاست لینوکس رایگان با 5 مگابایت فضای وب 5 گیگابایت فضای وب لینوکس فقط 590.000 ریال و 10 گیگابایت فضای وب ویندوز فقط 1.590.000 ریال
 
آگهی های این گروه آگهی های این شخص تماس با آگهی دهنده توصیه به دوستان چاپ آگهی

[قبلی]

[بعدی]

در ترکیه به کجاها سفر کنیم... 

در ترکیه به کجاها سفر کنیم...PremiumAds
PremiumAds premium-arrow هاست رایگان بدون تبلیغات با کنترل پنل اختصاصی
premium-arrow سامانه ارسال و دریافت پیام کوتاه با طراحی ویژه
premium-arrow روبات خیلی کامل دیکشنری برای تلگرام
premium-arrow فضا و پهنای باند نامحدود با دامنه رایگان فقط ...
premium-arrow سیستم مدیریت محتوی
premium-arrow فروشگاه ساز اینترنتی شرکت لیزر رایانه پارس
premium-arrow انجام خدمات کارت اعتباری
Up
Pause
Down
توضیح کامل آگهی

مناطق جغرافیایی ترکیه
-----------------------------
کنگره جغرافیای اول که در سال 1941 در آنکارا برگزار شد، در پایان بررسی های طولانی خود ترکیه را به هفت منطقه جغرافی تقسیم نمود. در بررسی های کنگره نامبرده ویژگی های مختلف جغرافیایی ترکیه در نظر گرفته شد.
بدین صورت که: این کشور از سه جهت با آب دریا محصور است، در طول کناره های بلندش موازی با ساحل رشته کوه ها قرار دارند، قسمت میانی این کوه ها که در عین بلند بودن فراز و نشیب کمتری دارند تحت تاثیر شرایط دریایی نمی باشند، بهمین خاطر این وضعیت بین نوار ساحلی و مناطق میانی ازجنبه آب و هوایی، پوشش گیاهی طبیعی و پراکندگی انواع مزارع تفاوت هایی ایجاد می کند که در نتیجه سیستم های مواصلانی و شکل خانه های این مناطق نیز از آن متأثر می شوند. و کنگره یاد شده با در نظر گرفتن این ویژگی ها ترکیه را به چهار منطقه ساحلی و سه منطقه میانی تقسیم کرده است.

از این هفت منطقه، چهار منطقه اول نام دریای چسبیده به آن منطقه را گرفته اند:

(دریای سیاه- مرمره، اژه و مدیترانه)

سه منطقه باقیمانده نیز بنا بر موقعیت جغرافیایی شان در آناطولی نامگذاری شده اند:

(آناطولی میانی، آناطولی شرقی و آناطولی جنوب شرقی)


استانبول
=====
استانبول شهری است که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمه دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. این شهر محل اتصال دو قاره است. در قلب این شهر تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقی آبهای دریای سیاه ، دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی است.
در دوران امپراطوری رومیان ، بیزاسن ها و عثمانی ها استانبول همواره پایتخت کشور ترکیه محسوب می شده و این شهرهمواره به گذشته تاریخی غنی و درخشان خود افتخار می کند. در عین حال استانبول با توجه به رشد فزاینده ای که از نظر توسعه شهری دارد آینده ای روشن را در پیش رو دارد.
وجود موزه ها ، کلیساها ، کاخ ها ، مساجد با شکوه ، بازارها و نیز طبیعت زیبای این شهر همواره باعث شگفتی گردشگران می شود. باید گفت این آثار از نظر کمی تعدادشان بسیار فراوان بوده و در عین حال بسیار زیبا هستند.
اگر در ناحیه غربی تنگه بسفر به زیبائی غروب آفتاب و رنگ قرمز آن نگاهی بیندازد دلیل اینکه چرا ساکنین این منطقه قرن ها پیش این سرزمین را برای زندگی خویش انتخاب کرده اند خواهید فهمید. در یک چنین لحظه ای از غروب آفتاب در خواهید یافت که چرا این شهر بعنوان یکی از درخشنده ترین شهرهای دنیا مطرح است.

کاخ ها
*****
کاخ توپ کاپی در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است. این کاخ متعلق به قرن 15 تا 19 میلادی و دوران امپراطوری عثمانی است. این کاخ در گذشته محل زندگی سلاطین و دولتمردان عثمانی بوده و دارای باغ بسیار باشکوهی است. در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته و مطبخ های کاخ نیز در همین سمت جای گرفته اند. امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی از مجموعه های کریستال ، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است ، استفاده می شود. در قسمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی میکرده اند. سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات ، کتابخانه احمد سوم ، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده سلطنتی ، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه ای از دست نوشته ها می باشد.
در میانی ترین بخش این قصر زیبا عمارتی است که ردای حضرت محمّد (ص) در آن نگهداری می شود. این ردا پس از آن که عثمانی ها به دین اسلام گرویدند به استانبول آورده شد. (کاخ توپ کاپی همه روزه به جز روزهای سه شنبه جهت بازدید علاقمندان باز می باشد.)

کاخ دولما باغچه
************
قسمت بیرونی این کاخ توسط سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن 19 میلادی ساخته شد. این کاخ 600 متری در ساحل اروپایی تنگه بسفر قرار گرفته است.
وجود سالن بزرگ در این کاخ با 56 ستون داخل آن و چلچراغ شکیل و 5/4 تنی آن با 750 لامپ موجود در آن چشم هر بیننده ای را خیره می کند. در زمانهای گذشته جهت خوشایند ساکنین این کاخ پرندگان مختلف از اقساط نقاط جهان گردآوری و نگهداری میشده است. موسس جمهوری ترکیه آتاتورک در این کاخ در تاریخ 10 نوامبر 1938 دیده از جهان فرو بست. (این کاخ همه روزه به استثناء روزهای دوشنبه و پنج شنبه جهت بازدید همگان باز می باشد).کاخ بیلربیی : این کاخ در قرن 19 توسط سلطان عبدالعزیز بنا نهاده شد. این کاخ پوشیده از گلهای ماگنولیا بوده و در قسمت آسیائی تنگه بسفر قرار دارد. از این کاخ در فصل تابستان و همچنین برای پذایرائی از میهمانان عالیرتبه خارجی استفاده می شده است. یکی از این میهمانان خارجی که از وی در این کاخ پذیرائی شده ملکه فرانسه ، ملکه اژنی بوده است. ( این کاخ همه روزه بجز روزهای دوشنبه و پنج شنبه جهت بازدید همگان باز می باشد).
کاخ ییلدیز : این کاخ متشکل از دربارها و یک مسجد می باشد و در قرن 19 میلادی توسط سلطان عبدالمجید دوم ساخته شد. در این کاخ یکی از بزرگترین و مجلل ترین ساختمانهائی که سلاطین در آن اقامت داشته و خوش گذرانده اند به نام ساختمان شاله قرار گرفته است. این ساختمانها در داخل یک پارک با گلهائی که از نقاط مختلف دنیا گردآوری شده، قرار گرفته است. حیات این کاخ یکی از زیبا ترین مناظر موجود از حاشیه تنگه بسفر را تشکیل می دهد. به علت بازسازی تنها بازدید از قسمتی از پارک ممکن است. ( این پارک همه روز جز روزهای سه شنبه جهت بازدید عموم باز می باشد).
کاخ Goksu گوک سو و یا کاخ کوچوک سو : نام این کاخ از رودهائی که از اطرافش به داخل تنگه بسفر سرازیر می شود گرفته شده است. این کاخ در اواسط قرن 19 میلادی توسط عبدالمجید اول ساخته شد. از این کاخ هم در گذشته در ماههای تابستان استفاده می شده است. (بازدید از این کاخ همه روزه بجز روزهای دوشنبه و پنج شنبه ممکن می باشد).
آینالی کاواک (اقامتگاه تابستانی) : این مکان در قرن 18 میلادی ساخته شده و بعدها توسط سلاطین مختلف دیگر مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. این مکان به خاطر آینه کاری داخل آن مشهور می باشد. این آئینه ها هدیه ای بوده از Venetians که در سال 1718 میلادی در این کاخ نصب گردیده است. این کاخ نمونه زیبائی از معماری قدیمی و سنتی ترکیه است. (بازدید از این کاخ همه روزه به جز روزهای شنبه و پنج شنبه ممکن می باشد).
عمارت ایحلامور (Ihlamur) : این عمارت در قرن 19 میلادی بنا نهاده شد. نام این عمارت از درختان زیرفون " نمدار که در باغهای آن وجود دارد گرفته شده است. اگر چه این عمارت به هنگام ساخت در خارج از شهر استانبول جای می گرفت اما امروزه با توسعه شهر در مرکز استانبول قرار گرفته است. در حالیکه عمارت مراسین همواره جهت مراسم رسمی و امور تشریفات استفاده می گردیده در گذشته از عمارت مایت بعنوان پناهگاهی امن برای اطرافیان و محرمان سلاطین استفاده می شده است. (بازدید از این مکان همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه ممکن می باشد).


عمارات ماسلاک : این عمارات بر روی تپه ای سرسبز توسط سلطان عبدالعزیز بنا نهاده شد. این عمارات نمونه ای است بسیار با ارزش از سبک معماری عثمانی که در اواخر قرن 19 بنا نهاده شد. امروزه از عمارت مالتا بعنوان یک رستوران ساده و ارزان قیمت بهره گرفته میشود ، هم چنین عمارت ماسلاک و لیمونلو هم بعنوان کافه تریا مورد استفاده قرار می گیرد.
عمارت دریائی آتاتورک (فلوریا) : عمارتی است که توسط رؤسای جمهور ترکیه در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گرفته ، ابتدا آتاتورک این عمارت را بعنوان مکانی برای گذراندن تابستان انتخاب نمود که تا به امروز این سنت پا بر جا بوده و ادامه یافته ست. این عمارت (T) شکل در سال 1935 میلادی ساخته شد. طراحی داخلی این عمارت نمونه زیبائی از شیوه طراحی در قرن بیستم است. (بازدید از این مکان همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه ممکن می باشد).

مساجد
******
مسجد باشکوه سلطان احمد با 6 مناره زیبای خود درست در مقابل مسجد حاجی صوفیا قرار گرفته است. این مسجد در فاصله سالهای 1609 تا 1616 توسط آرشیتکتی بنام محمت (محمّد) ساخته شد. این مسجد با نام مسجد آبی مشهور است و علت این شهرت کاشی های سفید و آبی زیبائی است که در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است.
مسجد با شکوه سلیمانیه : این مسجد به همراه گنبد و چهار مناره بلند و باریکش در قسمت غربی خلیج استانبول قرار گرفته است. این مسجد که یکی از زیباترین مساجد موجود در شهر استانبول می باشد در فاصله سالهای 1550 تا 1557 میلادی توسط معمارسنیان که یکی از معروف ترین معماران دوره طلائی امپراطوری عثمانی به شمار می آمده ، ساخته شده است. بنای این مسجد از نقطه نظر محل قرار گیری آن ، که در بالا ترین نقطه یک تپه می باشد ، بسیار مناسب است. به علاوه چهار مناره موجود در این مسجد که در چهار طرف حیاط آن قرار گرفته در نگاه اول کاملا جلب توجه می کند. در قسمت داخل مسجد محراب و منبری از سنگ قرمز کنده کاری شده وجود دارد و پنجره ها به شیشه های رنگی مزین است. در باغهای این مجموعه آرامگاه سلیمان و همسرش خرم سلطان قرار دارد. ضمن اینکه مقبره معمارسنیان نیز در نزدیکی همین مسجد قرار گرفته است. علاوه براینها چهار مدرسه دینی ، یک مدرسه طب ، یک کاروانسرا ، حمام ترکی ، آشپزخانه و آسایشگاهی برای فقرا در این مجموعه به چشم می خورد.


مسجد رستم پاشا : این مسجد نیز یکی دیگر از شاهکارهای معمارسنیان می باشد. این مسجد در سال 1561 میلادی به دستور رستم پاشا ، وزیر بزرگ و داماد سلیمان اعظم بنا نهاده شد.
مسجد باشکوه فاتح : این مسجد در فواصل سالهای 1463 تا 1470 ساخته شد. نام این مسجد از نام فاتح سلطان محمّد ، فاتح عثمانی شهر استانبول گرفته شده که البته آرمشگاهش نیز در همین مکان قرار دارد. این بنا نیز در بالاترین نقطه تپه ای در استانبول قرار دارد. ضمن اینکه در کنار این مسجد مجموعه ای از ساختمانهای مذهبی مدرسه ها ، آسایشگاهها ، حمامها ، بیمارستان ، کاروانسرا و کتابخانه که همگی ارزش بازدید را دارند ، وجود دارد.
مسجد بزرگ ایوب : این مسجد در خارج از دیوارهای شهر ، جائی که در سال 670 بعد از میلاد فرستاده حضرت محمّد (ص) ایوب توسط کنستانتینها کشته شد قرار گرفته است. این مسجد بعنوان اولین مسجد ساخته شده پس از پیروزی عثمانیها به شمار آمده و مورد توجه بسیاری از گردشگران می باشد.


مسجد ینی : این مسجد در فواصل سالهای 1597 تا 1663 میلادی در بندر امینونو ساخته شد که از فواصل دور نیز براحتی قابل رؤیت است. ایوانهای آراسته به کاشیهای سبک ایرنیک در این مسجد این مکان را بعنوان یک اثر تاریخی مطرح کرده است.
یکی دیگر از شاهکارهای معماری ، معمارسنیان مسجد سوکول لومحمّد پاشاست. که در قرن 16 میلادی بنا نهاده شد. این مسجد در نزدیکی مسجد سلطان احمد که یکی از بهترین نمونه های معماری کلاسیک ترکیه به شمار می آید، قرار گرفته است. در داخل این مسجد از کاشی های آبی ، سبز ، بنفش و قرمز از نیکی استفاده شده است.
مسجد سلطان مهرماه در داخل دروازه را دیرنه ، که یکی از دراوزه های دیوار قدیمی شهر می باشد قرار گرفته است. در این مسجد دیوارهائی از شیشه ، چهار طاق مربوط به گنبد اصلی را محافظت می کند. این مسجد توسط 161 پنجره داخل آن روشن می شود. مسجد سلطان مهرماه در سال 1555 توسط معمارسنیان برای دختر شاه سلیمان اعظم ساخته شد.

موزه ها
******
قصر سلطنتی حاجیا صوفیا (فرزانه مقدس) که امروزه با نام موزه ایا صوفیا شناخته می شود بی شک یکی از معروفترین ساختمانها به شمار می رود. این قصر ابتدا توسط کنتسانتین بزرگ بنا نهاده شد ، و بعد در قرن 6 میلادی توسط جاستنین مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. ارتفاع گنبد بزرگ این قصر از سطح زمین 55 متر و قطر آن 31 متر میباشد. لحظه ای درنگ و تأمل در این قصر کافی است تا توجه شما به وجود موازئیک های متعلق به دوره بیزانس که در ساخت این مکان مورد استفاده قرار گرفته معطوف شود. (بازدید از این موزه همه روزه به استثناء روزهای دوشنبه ممکن میباشد).
موزه های باستان شناسی در قسمت داخلی اولین حیات کاخ توپ کاپی قرار دارند. در این مکان کلکسیونی از عتیقه ها و گنج های با ارزش وجود دارد. از جمله این آثار با ارزش می توان به تابوت سنگی اسکندر و نمای سر در معبد آتن اشاره کرد. در موزه مشرق باستان نیز می توان نمونه هائی از هنر سومریها ، بابلیها و عاشوریان را یافت کرد. (بازدید از این موزه ها نیز همه روزه جز دوشنبه ها ممکن می باشد).
روملی حصاری و یا دژ اروپائی : این مکان در سال 1452 قبل از تسخیر استانبول توسط محمّد فاتح بنا نهاده شده است. علیرغم اینکه این بنا فقط در طول 4 ماه ساخته شد. اما یکی از زیباترین کارهای معماری سبک نظامی در دنیا به شمار می آید. در این قلعه یک موزه روباز و یک آمفی تأتر قرار دارد که همه ساله از این آمفی تأتر بعنوان محلی جهت میزبانی برگزاری فستیوال موسیقی استانبول استفاده می گردد.
چینعلی کوشک : این عمارت در قرن 15 میلادی توسط محمّد ، فاتح استانبول ساخته شد. از این عمارت امروزه بعنوان یک موزه سرامیک استفاده می گردد. در این موزه نمونه هائی از کاشی ها و سفالهای قرن 16 میلادی مربوط به دوران سلجوقیان و عثمانیها نگهداری و در معرض دید بازدید کنندگان قرار می گیرد. (این موزه همه روزه به جز روزهای دوشنبه جهت بازدید همگان باز می باشد).


موزه سنت ایرنه : این موزه نیز همانند موزه ایا صوفیا در اصل یک کلیسا بوده و در عین حال جزو اولین کلیساهای ساخته شده در استانبول نیز می باشد.
ابتدا این کلیسا در قرن چهارم به دستور کنستانتینها بنا نهاده شد سپس توسط جاستینیان ها مورد بازسازی قرار گرفت. ساختمان این کلیسا در بخش معبد اولیه مسیحیان قرار گرفته است. (بازدید از این مکان همه روزه بجز روزهای دوشنبه ممکن می باشد. جهت بازدید نیاز به اخذ مجوز مخصوص می باشد).


موزه هنرهای اسلامی ترکیه : این موزه در سال 1524 به دستور وزیر اعظم جهت اقامت صدراعظم سلیمان و ابراهیم پاشا ساخته شد. این بنا بزرگترین بنائی بود که در تاریخ دوره امپراطوری عثمانی ساخته شد. امروزه در این موزه از سرامیک های ارزشمند گرفته تا اشیاء فلزی و چوبی هنری ، پارچه ها ، مینیاتورها ، آثار خطی و قدیمیترین فرشهای دنیا را میتوان در این مکان یافت کرد. (این مکان همه روزه به جز روزهای دوشنبه آماده بازدید علاقمندان می باشد).


موزه فرشهای ترکیه : این موزه روبروی اقامتگاه ابراهیم پاشا قرار گرفته است. در این موزه می توان مجموعه ای از فرشها و گلیم های قدیمی و عتیقه را که از اقسا نقاط ترکیه گردهم آورده شده نظاره گر بود. (این موزه کلیه روزها بجز روزهای یکشنبه و دوشنبه آماده بازدید همگان می باشد).


آب انبار یرباتان : این آب انبار در نزدیکی موزه حاجیا صوفیا قرار دارد. قدمت ساخت این بنا به قرن ششم بر می گردد و توسط بیزانسی ها ساخته شده است. حجره های داخل این بنا توسط 336 ستون آجری پی ریزی شده است (بازدید از این بنا همه روزه آزاد است).


موزه موازئیک : در این موزه سنگ فرشهای موازئیک که همگی متعلق به کاخهای امپراطوری بیزانس در قرن 5 یا 6 می باشد ، نگهداری می شود (بازدید از این مکان همه روزه به جز روزهای سه شنبه آزاد می باشد.)


موزه کاریه : این موزه بعد از موزه ایا صوفیا یکی از مهمترین بناهای تاریخی دوره بیزانس می باشد. این موزه در قرن یازدهم ساخته شد. دیوارهای این بنا با موازئیک های متعلق به قرن چهاردهم تزئین شده است که در نوع خود بسیار زیبا و دیدنی می باشد. در درون این موازئیک ها می توان تصاویری از زندگی حضرت مسیح و حضرت مریم را مشاهده نمود. در اطراف این موزه خانه هائی از چوب بنا شده که محلی است مناسب و به دور از هیاهو برای نوشیدن یک فنجان چای و یا قهوه. (این موزه همه روزه به جز روزهای چهارشنبه جهت بازدید همگان باز است).

موزه صنایع هوائی
*************
این موزه در منطقه یشیل کوی استانبول واقع شده است. با بازدید از این موزه پیشرفت ترکیه را در صنعت هوائی از نزدیک مشاهده خواهید کرد. (بازدید از این مکان نیز همه روزه به جز روزهای دوشنبه ممکن می باشد).

موزه نظامی
*********
این موزه از جمله موزه های دیگر موجود در استانبول می باشد. در این موزه چادرهائی متعلق به ارتش عثمانی و هم چنین سایر ادوات جنگی را می توان از نزدیک نظاره گر بود. مارش نظامی مربوط به دوره عثمانی که به نام مهتر تا کیمی نیز معروف می باشد را می توان بین ساعتهای 3 تا 4 بعدازظهر در این مکان استماع کرد. (بازدید از این مکان همه روزه به جز روزهای دوشنبه و سه شنبه ممکن است).
موزه آتاتورک : این موزه در منطقه شیشلی قرار دارد. در این موزه اشیاء خصوصی آتاتورک نگهداری شده و در معرض دید عموم قرار می گیرد. این موزه اولین اقامتگاه آتاتورک بوده است. (بازدید از این مکان همه روزه به جز روزهای شنبه و یکشنبه بلامانع است).
قایقهای بزرگ امپراطوران و سلاطین عثمانی که در گذشته از آنها برای عبور از تنگه بسفر استفاده می شده و از جمله دیگر جذابیتهای نیروی دریائی عثمانیها در طول تاریخ به شمار میآمده نیز در موزه نیروی دریائی نگهداری می شود. این موزه در منطقه بشیکتاش ترکیه قرار دارد. (بازدید از این موزه همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه ممکن می باشد).

موزه هنرهای زیبا
************
این موزه نیز در منطقه بشیکتاش قرار داشته و در آن نقاشیها و خطاطیهای متعلق به قرن نوزدهم تا قرن حاضر گردآوری شده و در معرض دید همگان قرار می گیرد. (بازدید از این موزه همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه ممکن است ).
موزه شهر : این موزه در کاخ ییلدیز واقع شده و در آن اسناد و مدارک مربوط به تاریخچه شهر استانبول از زمان پیروزی عثمانیها تا به حال نگهداری می شود. (این موزه همه روزه به جز روزهای پنج شنبه باز است).
هم چنین در این باغها می توان از سالن تأتر کاخ ییلدیز و موزه جامه های تاریخی و روند تغییرات تدریجی آن در طول زمان دیدن کرد. (همه روزه به جز روزهای سه شنبه می توان از این مکان دیدن نمود).

موزه کارخانه راحمی کوچ
******************
این موزه در محله هاسکوی قرار گرفته و تاریخ آن مربوط به دوره عثمانیها می باشد. از این مکان در گذشته با نام لنگرخانه نیز یاد می شده است. علت نامگذاری این مکان با این نام دست ساخته های آهنی و استیلی است که در آنجا وجود دارد. در حال حاضر در این موزه پیشرفت صنعتی محقق شده از گذشته تا به حال به شکل مناسبی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. (این موزه همه روزه به جز روزهای دوشنبه برای بازدید همگان باز می باشد).
در قسمت بالای تنگه بسفر و در حوالی منطقه بیوک دره ، موزه صادبرک خانم قرار دارد. در این موزه دو ویلای بسیار زیبا مربوط به قرن نوزدهم میلادی جای گرفته است.
اخیراً یک موزه خصوصی که در آن آثاری از هنرهای تزئینی نگهداری می شود نیز مراحل تکمیلی خود را سیر می کند. هم چنین یافته های جدید در زمینه باستان شناسی نیز در همین مکان نگهداری می شود .( بازدید از این موزه همه روزه به جز روزهای چهارشنبه ممکن است).
برای اینکه تنوعی هم شده باشد می توانید از موزه کارتون و کاریکاتور که در منطقه فاتح در بلوار آتاتورک قرار گرفته نیز دیدن نمائید. این موزه در مدرسه غضنفر آقا که در قرن 16 میلادی ساخته شده است قرار گرفته است (بازدید از این موزه همه روزه از ساعت 9 صبح الی 6 بعدازظهر ممکن می باشد).

مکانها و بناهای تاریخی
*****************
یکی از این مکانهای تاریخی میدان اسب دوانی باستانی است که در مقابل مسجد آبی (سلطان احمد) قرار گرفته است. این میدان در دوران بیزانس محل برگزاری مسابقات ارابه رانی بوده است.
از این مکان امروزه با نام محله سلطان احمد یاد می شود و علت نامگذاری آن به این نام وجود مسجد سلطان در این منطقه می باشد. از میان بناهائی که در گذشته در این مکان وجود داشت ، امروزه فقط ستون هرمی شکل تئودوسیوس ، ستون سنگ مار و ستون کنستانتین باقی مانده است.
امروزه در اطراف ستونهای هرمی شکل تئودوسیوس ، ستون سنگ مار و ستون کنستانتین و به تعبیری در قسمت جنوب غربی آن بقایای دیوارهای میدان اسب دوانی را می توان به وضوح مشاهده نمود. علاوه براین مکانها خانه های چوبی موجود در محله سوئوک چشمه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حالیکه بعضی از این خانه ها بعنوان هتلهای کوچک اجاره داده می شوند یکی از این خانه ها در حکم یکی از جالبترین کتابخانه های شهر استانبول تلقی می گردد.
مخزن آب احمد سوم که در سال 1729 ساخته شد یکی دیگر از دیدنیهای شهر استانبول است. این مخزن در قسمت ورودی کاخ توپ کاپی قرار دارد. در این مکان برای رفع عطش شیرهای آب نصب گردیده است. این چشمه آبهای رایگان نمونه ای از آخرین شیوه های معماری اعمال شده از طرف عثمانیها است.

برج بیازیت
********
این برج در سال 1828 توسط سلطان محمود دوم با طول 85 متر و با هدف اطفاء حریق ساخته شد. این برج امروزه داخل محوطه دانشگاه استانبول قرار گرفته است.

کانال آب بز دغان
************
که در سال 368 بعد از میلاد ساخته شد. از این کانال در دوران بیزانس و در دوران عثمانیها برای تا مین آب کاخها استفاده می گردیده است.
امروزه از میان قسمتهائی از طاقهای به ردیف قرار گرفته این کانال بزرگراه اصلی می گذرد. این بزرگراه در قسمت قدیمی شهر قرار گرفته است.
زمانی دیوارهای شهر استانبول در حکم سنگری غیر قابل نفوذ به شمار می آمده است. این دیوار به طول 7 کیلومتر از دریای مرمره تا Golden Horn امتداد می یابد. اخیراً این دیوار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. این دیوار به جای مانده از زمان امپراطوری تئود و سیوس دوم که در قرن پنج میلادی می زیسته از طرف unesco (یونسکو) در لیست میراث فرهنگی موجود در جهان قرار گرفته است.


برج گالاتا
*******
این برج 62 متری در سال 1348 بنا نهاده شد. به هنگام غروب آفتاب از بالای این برج منظره زیبائی از تنگه بسفر در زیر پاهای خود خواهید دید. ضمن اینکه شما می توانید از رستورانها و کلوپهای شبانه نزدیک به این محل هم دیدن کرده و لذت ببرید.
کیزکولسی (برج دختر) : یکی از رمانتیک ترین مکانهای استانبول به شمار می آید. این برج در قسمت ورودی خلیج استانبول قرار دارد. علیرغم اینکه این برج در قرن دوازدهم ساخته شده اما ساختمان کنونی آن متعلق به قرن 18 میلادی می باشد.

تنگه استانبول (تنگه بسفر)
*******************
در مدت اقامت خود در استانبول ، هرگز گشت و گذار با قایقهای قدیمی و سنتی در تنگه بسفر را فراموش نکنید. این تنگه در واقع قاره اروپا را از قاره آسیا جدا می کند. سواحل تنگه بسفر ترکیبی است از زمانهای گذشته و حال و به نوعی شکوه و جلال امروزی و زیبائی و سادگی گذشته را به تصویر می کشد. هتل های مدرن و ویلاهای چوبی قرار گرفته در حاشیه ساحل به همراه کاخهای زیبای مرمرین که در مجاورت قلعه های سنگی روستائی و دهکده های کوچک ماهیگیری قرار گرفته جذابیت این منطقه را دو چندان نموده است. گردش با قایق یکی از بهترین راههای تماشای اطراف تنگه بسفر است.
با گردش در این منطقه توسط قا یق که بصورت زیگزاگ حرکت می کنند شما این امکان را خواهید داشت تا تقریباً تمامی ساحلهای اطراف تنگه را از نزدیک مشاهده کنید. در صورت تمایل به گردش با قایق در این نواحی از ایستگاه امین انو سوار بر کشتی شوید.هزینه گردش با کشتی در این منطقه علیرغم زمان 6 ساعته آن بسیار مقرون به صرفه می باشد. درصورت تمایل به استفاده از قایقهای اختصاصی جهت گردش ، در اطراف منطقه خلیج آژانسهای مخصوصی وجود دارد که با مراجعه به آنها می توان به سیاحت پرداخت. در این آژانسها تورهای نیم روزه شبانه یا روزانه دایر می باشد.
در حین گذر از تنگه با کشتی ، منظره زیبای کاخ دلما باغچه از ساحل کاملاً مشخص است و کمی آنطرف تر عمارات پادشاهی ییلدیز نیز بر کیفیت این مناظر افزوده است. هم چنین شما می توانید کاخ چراغان که در سال 1847 توسط سلطان عبدالعزیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه نیز بعنوان هتلی بزرگ مورد استفاده قرار میگردد را از روی قایق تماشا کنید.
ایستگاه بعدی یعنی منطقه ارتاکوی ، محله ای است که هر یکشنبه هنرمندان گردهم آمده و هنرهای دستی خود را در خیابانها چیده و به خریداران عرضه می کند. تجمع انسانها ئی با شکل و رنگهای مختلف در این مکان ، صحنه های بسیار زنده و زیبائی را به وجود می آورد.

در این محل یک کلیسا ، یک مسجد و یک کنیسه وجود دارد که صدها سال است در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در کنار نمونه هائی از معماری قدیمی و سنتی در استانبول ، نمونه ای از بزرگترین پلهای معلق دنیا به نام پل بسفر نیز به چشم می خورد که در واقع نقطه تلاقی قاره آسیا و اروپا نیز به شمار می آید

کاخ بیلربیی
*********
این کاخ در قسمت آسیائی استانبول و درست بعد از پل معلق بسفر قرار گرفته است. درپشت این کاخ بلندترین تپه استانبول یعنی تپه چاملیجا وجود دارد. دسترسی به این منطقه علاوه بر کشتی با اتومبیل نیز میسر می باشد تا شاید وسیله ای شود که از زیبائی های شهر استانبول به همراه باغهای آن دیدن نمائید. در قسمت جلوئی این سواحل دیدن ویلاهای چوبی باقیمانده از دوران عثمانی در محله آرناو ودکوی نیز بسیار لذت بخش است. این خانه ها در کنار بناها و خانه های لوکس منطقه ببک قرار گرفته که تماشای منظره بوجود آمده از این تضاد ظاهری نیز به نوبه خود خالی از لطف نخواهد بود.
در فاصله چند کیلومتری این ایستگاه قلعه های نظامی ترومیلی حصاری و آناتولی حصاری که در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند نیز همانند قلعه های نگهبانی جلب نظر می کنند

کاخ گک سو (کوچوک سو)
*******************
این کاخ در بخش آسیائی و در کنار حصار آناتولی قرار گرفته است. از جمله دیگر پلهای موجود در استانبول پل فاتح سلطان محمّد است که 2 قاره آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل میکند. این پل نیز از دو قلعه نام برده شده عبور می کند.
در بخش اروپائی و در بالای تپه دعا تپه منظره زیبائی از پل و تنگه بسفر در جلوی چشمان شما قرار می گیرد. در قسمت پائین دعاتپه پارک امیرگان قرار گرفته که در فصل بهار با شکفتن گل های لاله موجود در آن حال و هوای خاصی را پیدا میکند.
دهکده ماهیگری کانلیجا منطقه جالب دیگری است که در بخش آسیائی قرار گرفته است. این منطقه امروزه بعنوان یکی از مکانهای مورد توجه مردمان استانبول نقش مهمی را ایفا می کند. مردم علاوه بر استفاده از کافه رستورانهای اطراف این منطقه ، معمولا برای خرید ماست این منطقه که بسیار خوشمزه و مشهور نیز است به این منطقه می آیند.
کمی آنطرف تر از محله کانلیجا و چوبوکلو محله بیکوز کر سو قرار گرفته که ، گذرندان ساعاتی در رستورانها و کافه های این منطقه که دارای مناظر زیبائی نیز می باشد بسیار لذت بخش خواهد بود.
در بخش اروپائی و در محله تارابییا ، کرجی های بادی در روی آب و در لنگرگاهها گوئی به رقص در آمده اند. ضمن اینکه شما می توانید در رستورانهای اطراف این منطقه هم طعم غذای دریائی از جمله ماهی را نیز بچشید. این رستورانها از منطقه تارابیا شروع شده و تا محله ساریرو بیوک دره ادامه می یابد. بزرگترین فروشگاه ماهی در منطقه ساریر استانبول قرار دارد که به خاطر انواع بورک هایش (کلوچه هایش) شهرت دارد. پس از گذر از این محله تنگ و باریک مسیر کم کم پهن تر شده و به سمت دریای سیاه امتداد می یابد.

خلیج (شاخه طلائی)
***************
این خلیج شیپوری شکل در استانبول بخش اروپائی را از بخش آسیائی جدا می کند و یکی از بهترین لنگرگاههای طبیعی در دنیا به شمارمی آید. در دوران بیزانس و عثمانیها این منطقه مرکز مهمی برای تجمع کشتی های متعلق به ارتش نیروی دریائی و کشتی های تجاری به شمار می آمده است. امروزه در اطراف این خلیج تفرجگاهها و پارکهای زیادی وجود دارد که در آنها می توان به هنگام غروب آفتاب انعکاس تصویر خورشید را در آب مشا هده نمود.


"کمی آنطرف تر از این خلیج یعنی در منطقه فنر و بالات در تمامی کوچه ها و خیابانها خانه های چوبی .کلیسا و کنیسه های به جا مانده از دوران بیزانس و عثمانی به چشم می خورد. مرکز ارتدوکس ها نیز در منطقه فنر قرار دارد. هم چنین کمی دورتر از این منطقه بنای سلطان ایوب را که شیوه معماری دوره عثمانی را منعکس می کند خواهید دید. این تپه پوشیده از درختان چنار است. سالانه زائران زیادی برای گرفتن حاجت خود به آرامگاه ایوب که مکانی مقدس نیز تلقی می شود می آیند. در حوالی این آرامگاه از داخل کافه پی یرلوتی که در بالاترین نقطه تپه مذکور قرار دارد براحتی می توان مناظر اطراف را نظاره کرد.

هنر ، فرهنگ و سرگرمی
******************
استانبول مرکز برگزاری فستیوالهای بین المللی در زمینه هنر و فرهنگ می باشد. در این شهر همه ساله در ماههای ژوئن و جولای فستیوالهای متعددی در زمینه های فرهنگی و هنری برگزار می گردد. در این فستیوالها که اغلب در مرکز فرهنگی آتاتورک برگزار می گردد هنرمندان بزرگی از کشورهای مختلف شرکت می کنند.

مرکز علمی استانبول
***************
این مرکز در داخل دانشگاه فنی استانبول قرار گرفته و محل مناسبی برای کسب علم برای جوانان و بزرگسالان به شمار می آید.
همه ساله ماه مارس و آوریل زمان برگزاری فستیوال فیلم در شهر استانبول می باشد. ضمن اینکه علاقمندان به موسیقی کلاسیک هم نباید از مراجعه به سالن جمال رشید ری که در زمینه فیلم فعالیت خوبی دارد را فراموش نمایند. در شهر متنوع و رنگارنگ استانبول شما می توانید بسیاری از فعالیتهای فرهنگی و هنری نظیر اپراها ، رقصهای باله ، فیلم ها ، کنسرت ها ، نمایشگاهها و کنفرانسها را در یک جا گردهم مشاهده نموده و از آنها بهره مند شوید. هم چنین وجود کلوپهای شبانه و رستورانها نیز زمینه مناسبی جهت گذراندن ساعاتی خوب برای شما خواهد بود. در منطقه سلطان احمد تعداد زیادی از رستورانها که ساختمانهای آنها به جا مانده از دوران بیزانس و عثمانیها می باشد با شکل بازسازی شده خود پیش روی شما قرار دارد . با حضور در یکی از این رستورانها شما می توانید شبی بیادماندنی و دل انگیز را سپری نمائید.
یکی از دیگر مناطق جذاب و زیبای استانبول منطقه "کوم کاپی" می باشد. این منطقه رستورانها و مراکز تفریحی متعددی را در خود جای داده است. در محله( Beyoğlu - بی اوغلو) در داخل خیابان چیچک (گل) نیز علاقمندان به غذای دریائی علی الخصوص ماهی می توانند غذای مورد علاقه خود را میل نمایند. کمی آنطرف تر از خیابان چیچک ، در خیابان باریکی به نام نوی زاده نیز غذاهای مختص به کشور ترکیه سرو می شود.
محله ارتاکوی که در نزدیکی تنگه بسفر قرار دارد ، با رستورانها و مراکز تفریحی متعددی که در خود جای داده می تواند مکان مناسب دیگری برای گذراندن یک شب خوب برای شما باشد. در این بین در منطقه امین انو تماشای ماهیگیران ملبس به لباس های سنتی عثمانی که با قایقهای خود مشغول ماهیگیری هستند نیز خالی از لطف نخواهد بود. به علاقه مندان لونا پارک (شهربازی) نیز منطقه) Tatilya - تاطیلیا) در محله بی لیک دوزو که در مسیر جاده منتهی به فرودگاه آتاتورک قرار دارد را پیشنهاد می کنیم.

خرید در استانبول
************
اگر هدفتان از سفر فقط خرید کردن است شهر استانبول گزینه خوبی برای این کار به شمار میآید. در آغاز بهتر است سری به کاپالی چارشی (بازار سقف دار) بزنید. در این بازار بیش از 4000 مغازه وجود دارد. هر یک از کوچه های این بازار برحسب نوع فعالیتی که در آن صورت می پذیرد نامگذاری شده است. کوچه زرگرها ، کوچه فرش فروشان و یا کوچه کلاه دوران از جمله این مکانها است. امروزه از بازار کاپالی چارشی بعنوان نبض مرکزهای تجاری در شهر استانبول یاد می شود. در این بازار هرکس با هر سلیقه و درآمدی این امکان را خواهد داشت تا به خرید بپردازد


.
چنانچه قصد خریدن سوغاتی از ترکیه را برای دوستان خود دارید هنرهای دستی ، قالیچه های زیبا ، اشیاء سرامیک ظروف مسی ، برنجی و یا حتی قلیان از جمله بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. طلا و جواهرات موجود در ویترین مغازه ها به نوبه خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. از دیگر مسنوعات این بازار لباسهای چرمی است که دارای کیفیت و قیمتی مناسب است.
در قسمت غربی این بازار یعنی دربدستان قدیمی انواع عتیقه جات نیز بفروش می رسد. بد نیست به امید یافتن یک گنج قدیمی به این مکان نیز سری بزنید.
در ایستگاه امین اونو در کنار مسجد جدید بازار دیگری بنام می سیر چارشی سی قرار گرفته است. در این بازار که با نام بازار ادویه فروشها نیز معروف است بوی انواع ادویه همانند دارچین ، زعفران ، نعناع ، آویشن و غیره فضای اطراف را عطرآگین کرده است. در قسمت قدیمی شهر استانبول در ، محله سلطان احمد هم یکی دیگر از مراکز خرید قرار گرفته است.
در بازار هنرهای استانبول همانند مدرسه محمّد افندی که در قرن هجدهم بنا شده و یا مدرسه جعفر آقا که توسط معمارسنیان در قرن 16 بنا گردیده شما می توانید از محصولات هنرمند انی که مشغول خلق اثرات هنری خود هستند دیدن نموده و در صورت تمایل خریداری نمائید. در نزدیکی مسجد سلطان احمد در محله آراستا بازار قدیمی نیز بازارهای متعدد پر رونقی وجود دارد که همه برای خرید بسیار مناسب هستند.
برای خرید پارچه و لباس بهترین مکان خیابان استقلال ، خیابان جمهوریت و خیابان روملی است. در این مناطق آخرین مدل لباسها ، کیف و کفش های زیبا و جواهرات نفیس با کیفیت عالی یافت می شود. علاوه بر مناطق نام برده شده مرکز خریدآتاکوی گالریا در منطقه آتاکوی ، آک مرکز در منطقه اتیلر و مرکز خرید کاروسل در منطقه با کیرکوی با فروشگاههای بسیار جذاب خود مکان مناسبی برای خرید کردن است.


از جمله مراکز خرید دیگر پاساژ اطلس در محله بی اوغلو،مرکز خرید کاپیتول در بخش آسیائی استانبول،خیابان بغداد و خیابان بهاریه می باشد.
بازار صحافها (صحافلار) و چنیار آلتی در منطقه بیازیت از جمله مراکز خرید دیگری است که در آن مجموعه ای از اشیاء قدیمی و جدید یافت می شود. دستفروشان در روزهای یکشنبه اجناس خود را در حدفاصل منطقه صحافلار و بازار سرپوشیده (کاپاتی چارشی) به مشتریان عرضه می کنند. بازار هرهر مرکز خرید مبلمان می باشد. از بازارهای روز موجود در استانبول نیز می توان به بازار روز کوچه چوکورجوما در منطقه جهانگیر ، کوچه "بویوک حمام" در منطقه "اسکودار" ایستگاه بازار در منطقه "کادیرکوی" و محله مابین "امین اونو" و "تاحتاکاله" اشاره کرد. هم چنین در روزهای یکشنبه می توانند به بازار روز محله بین "بویوک دره" و "ساری یر" سری بزنید.

مناطق اطراف استانبول
*****************
در اطراف استانبول مجموعه ای از جزایر نه گانه وجود دارد که به جزایر شاهزادگان نیز معروف است. در دوران بیزانس این جزایر محل تعبیدگاه شاهزادگان به شمار می آمده است. امروزه این مکان با توجه به اقلیم آب و هوائی مناسب و هم چنین خانه های چوبی خود که متعلق به قرن 19 می باشد به عنوان مرکزی مناسب برای گذراندن تعطیلات در روزهای گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترین این جزایر جزیره "بویوک آدا" می باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و یا گذراندن ساعاتی در سواحل این منطقه فراهم است
از جزایر دیگر معروف این مجمع الجزایر می توان به "کنیالی" ، "صدف" ، "بورگاز" و "هی بلی آدا" اشاره کرد. برای رفتن به این جزایر می توان از کشتی های موجود در سواحل بخش اروپائی و یا آسیائی استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهای دریائی موجود در منطقه کاتاباش نیز ترتیب انتقال شما را به این جزایر را خواهد داد.
از جمله مناطق دیگری که میزبان مردم استانبول در فصل تابستان است منطقه کیل یوس می باشد. این منطقه دارای ساحلی طولانی و شنی بوده و در فاصله 25 کیلومتری شهر استانبول در قسمت اروپائی سواحل دریای سیاه قرار دارد.
از بزرگترین جنگلهای شهر استانبول جنگل بلگراد می باشد که در بخش اروپائی قرار گرفته. مردم استانبول معمولاً در روزهای پایانی هفته برای پیک نیک و استفاده از چشمه های آب موجود در این منطقه به این مکان سفر می کنند. در این جنگل 7 مخزن قدیمی آب وجود دارد.
از کانالها و قناتهای آب باقیمانده دوران عثمانی می توان به قنات Muluva (مولووا) که در قرن 16 میلادی توسط معمارسنیان ساخته شد اشاره کرد. این کانال دارای عظمت و زیبائی باشکوهی است.
از دیگر کانالهائی که توسط معمارسنیان ساخته شد کانال سلطان سلیمان بود که طول آن به بیش از 750 متر می رسد. این کانال یکی از بزرگترین کانالهای ترکیه به شمار می آید. وجود پانصد استبل اسب در این منطقه هر انسانی را به انجام ورزش سوارکاری تشویق می نماید.

منطقه پولونزکوی
************
این منطقه در فاصله 25 کیلومتری استانبول و در بخش آسیائی قرار گرفته است. این منطقه در اصل اولین بار در قرن 19 و توسط مهاجران لهستانی کشف شد. مردم استانبول معمولاً برای سوارکاری. قدم زدن و خوردن غذاهای سنتی لهستانی به این منطقه می آیند.
سواحل شنی شیله : این سواحل در فاصله 70 کیلومتری منطقه "اوسکودار" قرار داشته و به دلیل وجود هتل و رستورانهای زیبا موجود در خود از نقطه نظر تفریحی در ردیف یکی از زیباترین مناطق حومه شهر استانبول قرار گرفته است. پارچه کتان شیله (شیله بزی) از جمله مصنوعات معروف این منطقه به شمار می آید.

پارک متانیک
*********
یکی دیگر از مکانهای دیدنی استانبول است که دارای فضای آرام و فرح بخشی است. و در منطقه بایرام اوغلو " داریجا قرار گرفته است. این پارک در فاصله 38 کیلومتری شهر استانبول قرار دارد. پرندگان و گیاهان گوناگونی که از ا قصی نقاط جهان در این پارک گردهم آورده شده به همراه رستورانها و گردشگاههای مختلف موجود در آن جلوه خاصی را به این منطقه بخشیده است.

شهر (اسکی حصار) : این شهر در قسمت جنوب غربی شهر استانبول قرار گرفته. این منطقه مکان مناسبی است برای صاحبان کشتی که پس از لنگر انداختن در عرشه کشتی های خود به استراحت بپردازند. خانه نقاش معروف قرن نوزدهم "عثمان حمدی" که در این محل قرار گرفته است که امروزه از آن به شکل موزه استفاده می شود. در حد فاصل "اسکی حصار" و "گزه" نیز آرامگاه هانی بال قرار دارد.
بسیاری از مردمان استانبول در فصل تابستان به خانه های تابستانی خود که در منطقه "سیلیوری" در 65 کیلومتری شهر استانبول قرار دارد سفر می کنند. در این منطقه باشگاههای ورزشی و تفریحی به همراه کلوپهای گلف زمینه خوبی برای گردش و تفریح فراهم آورده است. هم چنین این محل مکان مناسبی است برای تاجران و بازرگانان ، که قصد دارند به دور از هیاهوی شهری تعطیلات خود را در آرامش سپری کنند. اتوبوسهای دریایی وسیله مناسبی برای رفتن به این منطقه به شمار می آید.

قایقرانی
******
کشتیرانی و قایقرانی در استانبول یک امر مرسوم است زیرا استانبول تنها مکانی در دنیا است که در آن سوار بر قایق می توان تاریخ گذشته رومیها ، بیزاسن ها و عثمانیها را با تماشای کاخها ، قلعه ها و مساجد زیبایش مرور کرد.
از طریق دریای شمال و بعد عبور از کانال اروپا ((راین)) و رود (( دانوب)) می توان وارد دریای سیاه شد و از آنجا نیز به تنگه استانبول و لنگرگاه آن رسید. این تنگه بسیار امن از زیر پل زیبای استانبول می گذرد و در هنگام عبور از این منطقه امکان تماشای جزایر اطراف نیز وجود دارد. پس از گذر از این منطقه و تماشای جلوه های ویژه آن رفتن به 2 لنگرگاه کالامیش در بخش آسیای و آتاکوی در بخش اروپائی که هر دو در طول 24 ساعت شبانه روز سرویس دهی دارند خالی از لطف نخواهد بود.
همه ساله در فصل تابستان مسابقات بین المللی "قایقهای بادبانی ساحلی" در این شهر برگزار می گردد. با گذر از شهر استانبول و از طریق دریای مرمره به چاناک کاله و داردانل می رسیم. داردانل محل انجام یک رشته عملیات جنگی در طول جنگ جهانی اول بود که این جنگها موجب شناخته شدن مصطفی شمال آتاتورک گردید. با عبور از این مناطق ابتدا به دریای اژه و از آنجا به دریای مدیترانه خواهید رسید.

گلف
****
در فاصله 65 کیلومتری استانبول در منطقه سیلیوری یکی از بزرگترین کلوپهای ورزش گلف در ترکیه قرار داشته و در آن مسیر 18 و 9 حفره ای وجود دارد.
((گلف کمر)) و "باشگاه ورزشی تفریحی" نیز در 18 کیلومتری استانبول و در جنگل بلگراد قرار داشته و به شهر "کمربورگاز" نزدیک می باشد.
باشگاه گلف استانبول نیز در محدوده منطقه "آیازآقا" از دیگر ورزشگاههای این شهر می باشد که دارای مسیر 9 حفره ای است.

بخش مرمره
*********
این بخش شامل یک جاده در مسیر ارتباطی استانبول با "ایزمیت" مرکز استان "کجاعلی" می باشد. این شهر در زمان رومی ها با نام نیکومدیا شناخته می شده و امروزه مبدل به یک مرکز صنعتی شده است. در این شهر عمارتی به سبک معماری عمارت عثمانی ها که مربوط به قرن 18 می باشد نیز وجود دارد که متعلق به ((افندی کناک ساعت سا ز)) میباشد. امروزه این عمارات مورد بازسازی قرار گرفته و به موزه قوم نگاری تبدیل گردیده است.

حرکه
****
در قسمت غربی شهر ایزمیت و در عین حال مرکز اصلی تولید فرش می باشد. این فرشها در کیفیت و زیبائی در دنیا زبانزد بوده و در بازارهای استانبول به بالاترین قیمتها خریدار پیدا می کند.
در بخش ساحلی دریای سیاه و در شمال شهر ایزمیت بویژه در مناطق ((کرپه)) ((کفکن)) و کووان آغری سواحل شنی و مهمانپذیرها و پانسیونهای مناسبی وجود دارد که هر ساله توریستهای متعددی را به خود جذب می کند.

آداپازاری
******
منطقه ای است مهم از نظر کشاورزی و صنعتی که در ناحیه غربی شهر ایزمیت قرار دارد. این شهر مرکز استان ساکاریا به شمار می آید. باغهای پر از میوه و سبزیجات این منطقه به کمک رود ساکاریا آبیاری می شود.
در شهرآداپازاری از موزه های آتاتورک و قوم نگاری می توان بعنوان مراکز دیدنی نام برد. در این موزه ها علاوه بر محصولات هنری خاص این منطقه آثار شخص آتاتورک که در تشکیل جمهوری ترکیه تأثیر گذار بوده نیز نگهداری می شود.
بر روی رودخانه ساکاریا پلی با نام "بش کوپر" وجود دارد که این پل در واقع در سال 553 به دستور جاستین امپراطور بیزانس ساخته شد. طول این پل 429 متر بوده و با هشت طاق مزین گردیده است. این پل دو طرف ساحل را به یکدیگر متصل می کند.
کمی آنطرف تر دریاچه ((ساپانجا)) قرار دارد. در اطراف این دریاچه هتل ها ، رستورانها و اقامتگاههای تابستانی زیادی دیده می شود که خود سبب گردیده تا مردم استانبول در فصل تابستان به سمت این دریاچه و کوههای ((سامان)) سفر نمایند. در قسمت فوقانی این دریاچه ، جنگل "عارفیه" قرار گرفته که محلی مناسب برای پیک نیک و اتراق کردن است. این منطقه دارای چشم انداز بسیار زیبائی است .
دریاچه ((آک گل)) که در داخل مرکز تفریحی ((کاراسو)) قرار گرفته است. در حوالی این منطقه در منطقه ((تاراکلی)) نیز هنوز نمونه های از ساختمانهای قدیمی که تحت محافظت می باشد ، به چشم می خورد.

استان پیلجیک
**********
این استان در قسمت جنوب غربی ((ایزیتک)) قرار دارد. در بخش قدیمی این شهر آرامگاه ((شیخ ادبالی)) یعنی آرامگاه شخصی که در پیدایش امپراطوری عثمانیها نقش مهمی را ایفا کرده قرار دارد.. همه ساله در ماه سپتامبر مراسم یادبودی برای وی در این مکان برگزار می گردد. مسجد ((ارهان گازی) در نزدیکی آرامگاه وی قرار دارد.

شهر سوعوت
**********
این شهر پر از درختان بید می باشد. اولین گروه مهاجر ترک این منطقه را برای زندگی برگزیدند. حتی آرامگاه رهبر این گروه ((ارطغرل قاضی)) نیز در این منطقه قرار گرفته است همه ساله در ماه سبتامبر مراسم یادبودی برای وی برگزار می گردد. از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه وجود تندیس های مختلف است که هر یک نماینده اشخاص مهم و تأثیر گذار ترکیه می باشند. بازدید از موزه قوم شناسی این منطقه نیز خالی از لطف نیست.
در زمانهای گذشته منطقه ((پالووا)) با نام ((هلناپلیس) معروف بوده است. این اسم به یاد مادر امپراطور کنستانیتن هلنا که طراح این شهر نیز بود به این شهر داده شده بود. امروزه این شهر یکی از شهرهای بندری ترکیه محسوب می گردد. این منطقه بخاطر حمامهای گرم خود نیز مشهور می باشد. یکی از حمامهای معروف این منطقه ترمال نام دارد که در قسمت جنوب غربی شهر واقع شده است. از بالای تپه می توان به وضوح منظره زیبای ترمال را مشاهده کرد. عمارت مصطفی کمال آتاتورک نیز در منطقه یالووا قرار دارد که امروزه بعنوان موزه مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. (بازدید از این عمارت همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه آزاد است).
اقامتگاه تابستانی آتاتورک در سال 1929 ساخته شد که کلیه اثاثیه داخل آن مربوط به اوایل قرن ششم می باشد. منطقه ((کاراجا آربوریوم)) : چنانچه می خواهید منطقه زیبائی دیگری را هم به دیدنیهای خود بیفزایید ، بازدید از این مرکز تفریحی را فراموش نکنید. (بازدید از این مکان روزهای یک شنبه تا ساعت 6 بعدازظهر می باشد).
در فاصله 17 کیلومتری غرب یالووا نیز منطقه تفریحی ، گردشی به نام ((چنارجیک)) وجود دارد که دارای سواحل زیبا و مجموعه های تفریحی مدرن است.
منطقه ایزنیک که در گذشته به نام ((نی جی آ)) معروف بود که در شرقی ترین قسمت دریاچه ایرنیک قرار دارد. این شهر در سال 316 قبل از میلاد بدستور ((آنتیگوناس)) یکی از ژنرالهای اسکندر کبیر بازسازی شد و پس از او بدست یکی دیگر از ژنرالها به نام ((لی سی تاچوس)) افتاد. این ژنرال این شهر را با نام زن خود یعنی ((نی جی آ)) نامگذاری کرد.
بعدها این شهر جز وی از قلمرو پادشاهی ((بیتی ها)) شد و در سال 128 قبل از میلاد به رومیها واگذار گردید. این شهر هم در دوران رومیان و هم در دوران بیزانس نقش بسیار مهمی را از جنبه های مختلف ایفا کرده است. در سال 1708 این شهر ابتدا تحت حکمرانی سلجوقیان و پس از آن در سال 1331 بدست عثمانیها افتاد.

تأتر رومیها
*******
این تأتر در طول سالهای (251-249) توسط ((تراژان)) ساخته شد. مجلس سنای رومیها در ساحل دریاچه ایزنیک قرار گرفته که در سال 325 میزبان برگزاری اولین مجلس سنا شد. سایر انجمنها برای برگزاری مجالس خود از کلیسای ((سنت صوفیا)) که در مرکز شهر واقع شده بود استفاده میکردند. یکی از این انجمنها که در سال 787 میلادی تاسیس گردید مخالف با بت شکنی بود زیرا معتقد بود بت ها و شمایل ها در پرستش نقش مهمی ایفا می کنند. انجمن دیگر انجمن "معتقدان به تعمید" بود که در بالای تعمیدگاهشان گنبدی نیز قرار گرفته بود. عثمانیها این کلیسا را به مسجدی بنام مسجد ارهان تغییر دادند . یکی دیگر از این کلیساها . کلیسای کومین بود که در قرن 6 ساخته شد. این کلیسا محل عروج یک عفیفه است. ایزنیک از دیدگاه مسیحیت مانند اورشلیم ، افسوس و و اتیکان دارای جایگاه ویژه ای است. این منطقه هنوز به مثابه یک شهر کوچک می ماند و به نظر می رسد گذر زمان هنوز موجب توسعه شهر در ماورای حریم دیوارهای ساخته شده توسط رومیها نشده است. طول این دیوارها 4227 متر بوده که دارای 114 برج می باشد. چهار دروازه شهر هنوز در جای خود پا برجا می باشد.
در طول قرن 16 و 17 ایزنیک مرکز صنعت سرامیک سازی به شمار می آمده که از آنها برای شکل دادن و دکوراسیون مساجد و کاخ ها استفاده زیادی می شده است.
در این منطقه موزه ای قرار دارد که در آن اشیاء مکشوفه به نمایش گذارده می شود. فراموش نکنید که علاوه بر بازدید از ساختمانهای اسلامی از "مسجد یشیل" و عمارتخانه "نیلوفرخاتون" نیز دیدن فرمائید.
پس از گردش در این مناطق دیدنی می توانید به رستورانهای اطراف دریاچه بروید و از خوردن غذاهای دریائی لذت ببرید.
در فاصله 5 کیلومتری ایزنیک در دهکده ((ال بیلی)) قبر هائی وجود دارد که همگی متعلق به قرن پنجم می باشد. هم چنین ستون 5/15 متری ساخته شده توسط "کاسیوس فیلوسکوس" هنوز در این دهکده پابرجا بوده و جلب نظر میکند.
در فاصله 40 کیلومتری شمال شرقی شهر ((بورسا)) خانه های قدیمی ترکی به وفور دیده می شود. از جمله این خانه ها می توان به خانه ((شما کی)) اشاره کرد که متعلق به قرن هجدهم است و امروزه تبدیل به یک موزه شده است.
شهر بورسا : این شهر در قسمت جنوب شرقی دریای مرمره و در قسمت پایینی منطقه ((اولوداغ)) قرار دارد. نام این شهر در اصل از اسم پادشاه و مؤسس این شهر گرفته شده است. نام قدیمی این شهر ((پروسا آدهیپیوم)) بوده است. این شهر بعدها بدست رومیها و سپس به دست بیزانسی ها افتاد. در سال 1326 این شهر توسط ((اورهان قاضی)) تصرف گردیده و به عنوان اولین پایتخت امپراطوری عثمانی لقب گرفت. هنوز باقیمانده هائی از بناهای مهم دوران عثمانی در این منطقه پابرجاست.

بورسای سبز
*********
شهری مملو از باغها و پارکهای سرسبز است. این سرزمین در مرکز منطقهای پوشیده از باغات میوه قرار دارد. هلو ، ابریشم ، حوله و چشمه های آب گرم در بورسا چه در گذشته و چه در زمان حال جز اقلام مشهور این شهر به شمار می آید. فراموش نکنید که قبل از جدا شدن از این شهر طعم اسکندر کباب ، نان ، سس گوجه فرنگی ان . دونر کباب و کره و ماست این منطقه را بچشید. شاه بلوط نیز یکی دیگر از خوراکیهای مخصوص این منطقه می باشد. تور داخل شهری در این منطقه از شرقی ترین بخش این منطقه یعنی منطقه (( یشیل توربه)) شروع می شود. در آرامگاه ((یشیل توربه)) (آرامگاه سبز).مقبره خالی سلطان احمد اول جای گرفته است. در آن طرف خیابان ، ((مسجد سبز)) قرار دارد که متعلق به سال 1424 است. در نزدیکی این مسجد ، مدرسه ای وجود دارد که امروزه از آن بعنوان موزه قوم شناسی استفاده می شود. در خلال بازدید از این مکانها رفتن به یکی از چایخانه های اطراف و نوشیدن چای در آنجا نیز خستگی را از شما دور خواهد کرد.
در طول مسیر خود به سمت شرق از کنار مسجد سلطان اسیر نیز خواهید گذشت و پس از عبور از میان خانه های قدیمی به مسجد "ییل دیریم بیازیت" که در سال 1391 ساخته شد خواهید رسید. حال به سمت میدان جمهوریت (که در زبان محلی هیکل نامیده می شود) رفته و در امتداد خیابان آتاتورک به سمت پارک (کارا) قدم بزنید. در این پارک قهوخانه های رو باز و متعددی که با گلها و فواره ها متعدد مزین گردیده به چشم می خورد. در پشت این پارک بنائی بلند به نام ((کزاخان)) که در سال 1940 ساخته شد وجود دارد. در این بنا عموماً پیله کرم ابریشم خرید و فروش می شود. از این محل که بگذرید به بازار می رسید. در این بازار خیابانهای باریک و کاروانسراهای قدیمی بسیاری وجود دارد.
در قسمت دیگر پارک ((کزا)) یکی از قدیمی ترین بناهای بورسا که در سال 1339 ساخته شد تحت عنوان اورهان قاضی قرار گرفته است. این مسجد در نزدیکی مسجد بزرگ دیگری که با سبک معماری دوران سلجوقیان ساخته شده با نام مسجد ((اولو)) قرار دارد. منبر داخل این مسجد از چوب گردو است و بر روی دیوارهای آن نیز نمونه ای از خطاطی های زیبا وجود دارد. در پائین گنبدهای این مسجد که بالغ بر 20 عدد می باشد مخزن آبی برای غسل و شستشو در نظر گرفته شده است.
پس از گذر از مسجد "اولو"در قسمت غربی به منطقه ای قدیمی و خوش منظره از شهر بورسا ، یعنی منطقه حصار می رسید. آرامگاههای عثمان موسس امپراطوری عثمانی و پسرش ارهان قاضی فاتح بورسا در حوالی این منطقه جای گرفته است. برای کسب انرژی مجدد می توان به کافه های محله توپخانه مراجعه کرده و کمی در آنجا استراحت کرد. در نزدیکی این کافه ها کوچه ای وجود دارد که در آن نقاشان محلی در فضای باز مشغول کشیدن تصاویر مختلف می باشند.
باغهای چای ییلدیز پارک : این باغها در محله مرادیه قرار دارد. برای اینکه چشم انداز زیبای ((مجموعه مرادیه)) را از نزدیک ببینید حتماً به باغهای چای ییلدیز پارک سری بزنید.
مسجد سلطان مراد دوم که در سال 1426 به سبک مسجد یشیل ساخته شد نیز از دیگر مراکز دیدنی این منطقه به شمار می آید. مقبره سلطان مراد دوم و آرامگاههای شیخ زاده جم و شیخ مصطفی که همگی با کاشی های بسیار زیبا مزین گردیده از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه است.

موزه خانه عثمانی
*************
در این موزه خانه های بجا مانده از قرن 17 که همگی منعکس کننده شیوه زندگی دولتمردان و ثرتمندان عثمانی در گذشته بوده به شکل بازسازی شده آن در معرض دید شما قرار دارد.
از سایر مکانهای دیدنی بورسا می توان به "پارک فرهنگی" که در آن یک موزه باستان شناسی نیز قرار دارد و همچنین به موزه آتاتورک که در مسیر جاده ای منتهی به "چکیرگه" قرار دارد ، اشاره کرد.
در حومه غربی "چکیرگه" منطقه ای وجود دارد که به خاطر وجود چشمه های آب معدنی و آب گرم آن مشهور می باشد. در بسیاری از هتلهای مدرن این منطقه حمامهای اب گرم وجود دارد. چنانچه دوست داشته باشید می توانید سری هم به حمامهای قدیمی این منطقه بزنید. از میان این حمامها می توان به حمام ((ینی کاپلیحا)) (چشمه جدید) که در سال 1552 به دستور رستم پاشا ، وزیر اعظم علیا حضرت سلیمان ساخته شد و ((اسکی کاپلیحا)) (چشمه قدیمی) که در بخش حمامهای قدیمی بیزانس ها قرار دارد اشاره کرد. حمام ((کارا مصطفی پاشا)) یکی دیگراز حمامهائی است که دارای بهترین آب گرم معدنی به شمار می آید.
چکیرگه دارای مکانهای جالب و دیدنی دیگری نیز هست که از آن جمله می توان به مسجد و آرامگاه سلطان مراد اول و آرامگاه سلیمان چلبی شاعر مذهبی اشاره کرد.
برگزاری مراسم عروسکی خیمه شب بازی نیز در این منطقه از جمله برنامه های متداول می باشد. نام این عروسک (کاراگز) (سیاه چشم) بوده که خیالات عجیب و غریبی نیز در سر می پروراند.


اولوداغ
*****
این منطقه بزرگترین مرکز ورزشهای زمستانی در ترکیه به شمار می آید. این مرکز در فاصله 36 کیلومتری شهر بورسا قرار گرفته است. مهمترین ماهها جهت انجام ورزش اسکی حدفاصل ماههای "دسامبر" تا ماه "می" می باشد علاوه بر مرکز اسکی اولوداغ پارک قله نیز محل مناسبی برای گردش است که در تمام فصول از آب و هوای تمیز و خوبی برخوردار است.
از دیگر مراکز تفریحی می توان منطقه ((مودانیا)) را نام برد که در فاصله 25 کیلومتری شهر بورسا قرار گرفته است. در این منطقه رستورانها و مراکز تفریحی شبانه بسیاری وجود دارد که جملگی توسط مردمان شهر بورسا اداره می شود. موزه صلح هم از جمله دیگر مکانهای دیدنی این منطقه است. منطقه زیتون باغی در فاصله 12 کیلومتری مودانیا نیز نمونه ای از یک شهر برجسته ترکیه است.
"خلیج گم لیک" نیز با آن سواحل شنی خود در فاصله 29 کیلومتری شهر بورسا منطقه ای زیبا به شمار می آید. استان با لیک اسیر که در واقع در نقطه ای مرزی بین دریای اژه و مرمره قرار گرفته است. مناطق تاریخی این محل با طبیعت زیبائی آن در یک هماهنگی خاصی بسر می برد. از قدیمی ترین مساجد این منطقه ((مسجد ییلدیریم)) است که به دستور ((بیازیت اول)) در قرن 14 بنا نهاده شد .
مسجد ((زاغنوس پاشا))
******************
این مسجد در سال 1461 برای وزیر اعظم سلطان محمّد فاتح یعنی زاغنوس پاشا ساخته شد. از این مجموعه بزرگ امروزه مسجد و حمامی بیش باقی نمانده است. برج ساعت که در سال 1827 ساخته شد در واقع نمونه ای کوچک از برج گالاتا می باشد. آرامگاه ((کارسی بی)) نیز شامل مقبره ((کارسی)) و 5 پسر او بوده و در سال 1336 ساخته شد. موزه قوه ملی نیز از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه است که در آن هنرهای منطقه به نمایش گذارده شده است.
در فاصله 10 کیلومتری شهر بالیک اسیر تنگه دییرمن در میان دو تپه قرار گرفته و همه هفته برای گذراندن تعطیلات آخر هفته میزبان اهالی شهر می شود.
در دهکده کاراکل ، عکاسان می توانند عکسها و تصاو.یر زیبائی از آسیابانهای بادی را تهیه نمایند.

باندیرما
*****
منطقه باستانی ((پندراموس)) که امروزه با نام ((باندیرما)) شناخته می شود از مهمترین بندرهای مهم صنعتی و تجاری قرار گرفته در جوار دریای مرمره به شمار می آید. گذراندن ساعاتی از بعدازظهر در رستورانها و کافه های این منطقه خالی از لطف نخواهد بود.


بلیکس
*****
این شهر باستانی در فاصله 10 کیلومتری غرب باندیرما قرار گرفته است. در این شهر وجود معبد هادریان . تالار تأتر و کانالهای آب باقیمانده از گذشته هنوز جذاب و دیدنی جلوه می نماید.
در نزدیکی دریاچه ((مانیاس)) پارک ملی وجود دارد که نام آن کوش جنتی (بهشت پرندگان) می باشد. در این منطقه محافظت شده دست کم 239 گونه مختلف پرنده زیست می کنند. این منطقه در عین حال به عنوان مرکز پرنده شناسی نیز شناخته می شود و سالانه بیش از 3 میلیون پرنده در این مرکز به پرواز در می آیند. برای دیدن حیات وحش از نزدیک ماه آوریل و می بهترین زمان به شمار می آید. در فاصله 13 کیلومتری جنوب شرقی باندیرما در منطقه (کاراجابی) انواع نژادهای پرندگان پرورش داده می شود. در فاصله 14 کیلومتری شمال غربی شهر باندیرما شهر باستانی ارتکا قرار دارد که امروزه از آن با نام اردک نیز یاد می شود.
یکی از قدیمی ترین و معروفترین مراکز تفریحی در این منطقه در حاشیه دریای مرمره قرار دارد که دارای سواحل طبیعی ، دست نخورده و بکری می باشد.
((جزیره مرمره)) که در گذشته پروکنسوس نامیده می شده در دوره رومیها از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار بوده که این جایگاه خود را تا دوران بیزانس ها و عثمانیها حفظ کرده است. علت برتری این منطقه به سایر مناطق در وجود صنایع غنی سنگ مرمر موجمد در آن است که در آن زمان پس از استخراج از معادن در ساخت بناهای امپراطوران مصارف داشته است.
در نزدیکی دهکده ((سارایلار)) ساحلی با نام ساحل مرمر قرار گرفته است. علت نامگذاری آن به این نام سنگ مرمرهای طبیعی است که در این منطقه وجود دارد. در این منطقه موزه روبازی نیز وجود دارد که در آن هنرهای مربوط به دوره رومی ها و بیزانس به نمایش در آمده است. هم چنین شانس نیز برای شما باقی است تا در معدن سنگ مرمر کلیه مراحل استخراج این سنگ را از اول تا آخرمشاهده نمائید.
از دیگر جزایر تفریحی این اطراف ((جزیره تورکلی)) - آوشا می باشد. این جزیره دارای سواحل بسیار زیبا با آب زلال و تمیز و هم چنین تاکستانهای معروف و سردابهای متعدد می باشد.
در قسمت (ماناستر) Manastir هنوز صومعه حضرت مریم بر جای خود استوار است. این صومعه از دوران بیزانس بجا مانده است.
در فاصله 55 کیلومتری جنوب غربی "باندیرما" منطقه Gonen (گونن) قرار گرفته است . گونن یکی از مهمترین مراکز آب گرم بشمار آمده و در زمان رومیان نیز از آن جا به عنوان حمام استفاده می شده است. وجود موازئیک های متعلق به قرن 5 میلادی که در ساخت این حمامها مورد استفاده قرار گرفته ، مؤید این قضیه می باشد. آب این حمامها از عمق 500 متری زمین بیرون می آید و دمای تقریبی آن به 82 درجه سانتی گراد می رسد.
در فاصله 30 کیلومتری شمال غربی این شهر ، منطقه ((دنیزکنت)) قرار گرفته که دارای سواحل بسیار مناسبی برای گذراندن تعطیلات می باشد.

منطقه (سیندیرگی)
**************
این منطقه که در کوهپایه (آلاچام) قرار گرفته به خاطر وجود جنگلهای انبوه و قالیهای زیبایش مشهور است. در این میان قالیچه (یاجی بدیر) از جمله گران قیمت ترین قالیچه ها به شمار می آید. با گذشت زمان بر زیبائی و ارزش این قالیچه افزوده شده است.
یکی از زیباترین خطوط ساحلی در اطراف خلیج ((ادرمیت)) و هم چنین استان ((بالیک اسیر)) قرار دارد. این منطقه نقطه تلاقی سواحل شنی و آبهای زلال بوده و توسط باغات زیتون احاطه گردیده است.
شهر آیوالیک " بورهانیه " اورن " ادرمیت ، آکچای و آلتین الوک نیز از شهرهای دیدنی دیگری هستند که می توان در ان تعطیلات آرامی را سپری کرد. این مناطق نیز دارای مکانهای تاریخی و باستانی بسیاری هستند.

شهر ((چاناک کاله))
***************
این شهر در فاصله 1200 متری از ورودی تنگه چاناک کاله قرار گرفته و دو دریای مرمره و اژه را به یکدیگر متصل می کند. با کشتیهائی که قابلیت حمل اتومبیل را نیز دارند می توان همه روزه از چاناک کاله به "اژه آباد" و یا "کلید باهیر" که در قسمت اروپائی قرار دارد سفر کرد.
ایستگاههای این تنگه مجهز به رستورانها ، کافه ها و هتل هاست. بنابراین توریستهائی که در حال گذر از این مناطق هستند احساس خستگی نخواهند کرد. وجود قلعه نظامی ((کلید باهیر)) و موزه باستان شناسی چاناک کاله بر جذابیتهای این منطقه دو چندان افزوده است.
در سال 1451 ، سلطان محمّد دوم که بعد استانبول را نیز فتح کرد دستور ساخت یک قلعه نظامی در بخش اروپائی تنگه چاناک کاله را صادر کرد. هم چنین دستور داد تا قلعه ای دیگر در منطقه ((چیمنلیک)) ساخته شود تا کشتی های در حال عبور از تنگه کنترل شوند. امروزه از این قلعه بعنوان یک موزه نظامی استفاده می گردد که در آن به نمایش آثاری از جنگ های جهانی اول و جنگ چاناک کاله پرداخته می شود.
پارک ملی " تاریخی ((گلی بلو پنین سولا)) : این پارک به یاد پانصد هزار سر بازی که در راه "گلی بلو" جان خود را از ست دارند تأ سیس شده است. نام دیگر ((گالی پلی)) Gali Poli (گالی پلی) می باشد. در سال 1915 با عملیاتی نظامی که به رهبری مصطفی کمال آتاتورک فرمانده ارشد ترکیه صورت گرفت کلیه نیروهای اشغالی از این منطقه بیرون رانده شدند.
پارک ((گالی پلی)) شامل بناهای یادبود ، آرامگاهها ، و دریاچه نمک می باشد. این پارک با تپه های زیبا و سرسبز ، سواحل ماسه ای و آبهای آبی خود منطقه مناسبی برای استراحت سربازان به شمار می آمده است. سربازانی که شجاعانه جنگیدند و شهید شدند. روحیه مهین پرستی نزد ملت ترک را می توان از وجود چنین مناطقی دریافت کرد.

گوکچه آدا
*******
طویل ترین خلیج ترکیه به شمار می آید و توسط خلیج های کوچک و دست نخورده دیگر احاطه گردیده است. در این خلیج که تپه های اطراف آن پوشیده از درختان صنوبر و زیتون است ، صومعه ها و چشمه های متعددی به چشم می خورد. فاصله مکانی بین چاناک کاله تا کاباتپه را می توان همه روزه با کشتی های تفریحی که طبق برنامه منظم حرکت می کنند طی کرد. همه ساله در ماه اگوست جزیره نشینان و گردشگران زیادی جهت حضور در نمایشگاههای محلی و رنگارنگ این منطقه گرد هم می آیند.
زمانیکه به سمت جزیره ((بزجاآدا)) نزدیک می شوید قلعه Ventian (ونتیان) توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. در این جزیره وجود خانه های سفید . رستورانها و کافه ها بر جذابیت منطقه افزوده است. مناطق Ayazma (آیازما) ، Poyraz (پویراز) و Isdelik (ایدلیک) نیز با سواحل خوب ماسه ای خود از جمله مناطق دیدنی دیگر این منطقه به شمار می آیند.
منطقه هومر (Homer) : این منطقه به لحاظ وجود ترووا اسب چوبی (تروژان) ، داستانهای پریام پادشاه ترووا ، پدرش هکتور ، پارین و هلن زیبا معروف مشهور است. در حفاریهائی که توسط باستان شناسان در این منطقه صورت گرفت بقایائی متعلق به 9 سلسله مختلف که در زمانهای دور در این می زیستند بدست آمد. در این حفاریها ، خرابه های متعلق به دیوار شهر ، پی ساختمانهای متعلق به یک معبد و همینطور یک تالار تأتر کشف گردید. اسب چوبی تروژان خاطره جنگ افسانه ای را برای همه زنده می کند.

لنگرگاه باستانی "الکساندریا ترواس
*************************
این لنگرگاه در قرن سوم قبل از میلاد ساخته شد. ((سنت پاول)) 2 بار از این منطقه عبور کرد سپس در سومین سفر مأموریتی خود از این منطفه به سمت "آسوس" طی طریق کرد. شهر بزرگ آسوس یا (Behramkale) (بهرام کاله) در ارتفاع 238 متری از سطح دریا قرار گرفته است. در قرن 6 قبل از میلاد معبد آتن در این منطقه ساخته شد. این معبد بعدها به زیبائی و شکوه هر چه تمامتر مجدداً بازسازی شد. وظیفه اصلی این معبد محافظت از "بیگاپنینسولا" و "خلیج ادرمیت" بوده است .پس از قرار گرفتن در ارتفاعات، چشم انداز زیبائی از خلیج ادرمیت پیش روی چشمان شما قرار خواهد گرفت. این مناظر مؤید زیبائی وصف ناپذیر این منطقه است. کمی پائین تر در سیر منتج به دریا ، تالار تأتر یک ورزشگاه و انجمن های مختلف را که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته را خواهید دید. از شمالی ترین قسمت این شهر بزرگ می توان مسجد ، قلعه و پلی که به دستور سلطان مراد اول (یکی از پادشاهان عثمانی) در قرن 14 ساخته شد را مشاهده نمود. در قسمت پائین تر یک لنگرگاه محلی و باریک وجود دارد که متعلق به دوران باستان می باشد. منطقه آسوس بدلیل مرکزیت در امور هنری و فضای دوستانه و رنگارنگش بسیار مشهور بوده و از طرف گردشگران همواره مورد ترجیح قرار می گیرد.. چنانکه تصمیم بگیرید تا تعطیلات خود را در این منطقه سپری کنید مطمئن باشید که خاطرات آن را هرگز فراموش نخواهید کرد.
در دهکده گل پنیار ، در فاصله 25 کیلومتری غربی ((بهرام کاله)) شهر باستانی ((Chryse)) جای گرفته است. در این شهر معبد آپولون اسمین تئور که در قرن 2 قبل از میلاد ساخته شده است ، قرار دارد.

بابا کاله
******
دهکده ای است خوش منظره که خانه های آن بر روی صخره های منتهی به دریا ساخته شده است. این دهکده در 15 کیلومتری غرب دهکده گل پنیار واقع شده و در ادامه به سواحلی ناهموار منتهی می گردد.

شهر بیگا
*******
این شهر ، شهر پارکها و خانه های سنتی است. نزدیکترین سواحل در مناطق Karabiga (کارابیگا) ، (شاه ملک) Sahmelek و (کمر) Kemer قرار دارد که در آنها می توان اقامتگاههائی با قیمت مناسب پیدا کرد. شهر کارابیگا بدلیل خدایان مذکر خود (Priapos) و انجمن های متعلق به مکاتب موجود در دوران باستان در گذشته شهری مشهور به شمار می آمده است.
شهر Can (چان) نیز به خاطر وجود سرامیک ها و چشمه های سولفوری اش بسیار مشهور است. به روایت گذشتگان این چشمه برای درمان امراض کبد ، روده و مجاری ادرار بسیار مفید بوده است. 2 چشمه آب گرم دیگر نیز در نزدیکی کولجولر و کیرازلی وجود دارد.
در جنوبی ترین بخش منطقه چاناک کاله منطقه Kazdagi (کاز داغی) با وسعت 1774 متر مربع قرار دارد. این منطقه در پارک ملی کازاداغی واقع شده است که دارای چندین چشمه آب گرم و چشم اندازی بسیار زیبا و سرسبز است. در قسمت ورودی شمالی این پارک امکانات چادر زدن و اتراق کردن وجود دارد. در 60 کیلومتری چاناک کاله منطقه بایرامیح قرار دارد که در درون خود خانه های قدیمی عثمانی به نام ((حادیم اوغولار)) که در قرن 18 ساخته شده است را به همراه یک موزه قوم شناسی جای داده است.
در شمالی ترین بخش سواحلی دریای مرمره لنگرگاه مهم تجاری تکیرداغ قرار دارد که از هر دو بخش این شهر سواحل ماسه ای زیبائی امتداد یافته است. اطراف این منطقه پوشیده از گلهای آفتاب گردان و تاکستانها می باشد. از مهمترین بناهای منطقه تکیرداغ مسجد رستم پاشا می باشد. این مسجد توسط ((سنیان)) و به دستور وزیر اعظم اعلیا حضرت سلیمان در سال 1554 ساخته شد.
در این منطقه یک موزه قوم شناسی و باستان شناسی که در آن مجموعه ای از اشیاء قدیمی وجود دارد ، قرار دارد. موزه راکوجزی در محوطه ساختمان خانه پادشاه مجارستان قرار گرفته است. راکنجری فرانسوی دوم در سالهای (1735-1676) پس از جنگی که برای آزادی مردمش انجام داد سالهای پایانی عمر خود را در این مکان سپری کرد. بنای یادبود نامیک کمال شاعر ترک نیز در این شهر قرار گرفته است.
در فاصله 60 کیلومتری غرب منطقه تکیرداغ یک مرکز تفریحی پوشیده از تاکستانها مقام ((شارکوی)) و ((مورفته)) وجود دارد که دیدن کردن از این مکانها نیز خالی از لطف نخواهد بود.
در شمال تکیرداغ ، در مرز بین یونان و ترکیه ، شهر ((ادیرنیه)) قرار دارد. این شهر چندین سال بعنوان پایتخت سلسله عثمانی به شمار آمده و در قرن 18 بعنوان یکی از هفت شهر بزرگ اروپا معرفی گردیده است . هنگامیکه از آن منطقه به سمت استانبول در حال حرکت هستید در نزدیکی محل اتصال تونجا (Tunca) و رودخانه های مریچ منطقه ای سرسبز پوشیده از درختان صنوبر وجود دارد که بسیارهم دیدنی است.
قوانین و سنن مردم شهر ادیرنه ریشه در دوره مقدونی دارد. این شهر توسط هادریان ، امپراطور روسیه مورد بازسازی قرار گرفت و سپس نامش به هادریا نوپل تغییر یافت. در دوره بیزانس نام این شهر به ادیرنه تغییر داده شد. در سال 1361 ، سلطان مراد اول این شهر را به قلمرو امپراطوری خود ضمیمه کرد. این شهر در حدود صد سال پایتخت امپراطوری عثمانی بوده که این خود موجب وجود بقایای تاریخی بسیار مهم از نقطه نظر معماری و باستانی در این منطقه است. ادیرنه به خاطر وجود مساجد ، مجموعه های مذهبی ، پلها ، بازارهای قدیمی ، کاروانسراها و کاخهایش همانند یک موزه پر طلعلع جلب نظر می کند. مسجد سلیمیه در بالای یک تپه قرار دارد که در واقع در کانون مرکز ی شهر نیز قرار می گیرد. این مسجد نیز حاصل هنر معماری ((معارسنیان)) می باشد که به سبک معماری عثمانی ساخته شده است. مسجد سلیمیه که به دستور سلطان سلیم دوم در طول سالهای (1575-1569) بنا نهاده شد به نوعی نشانگر توانائیها و استعدادهای استادان معماری در زمان امپراطوری عثمانی می باشد.
مسجد قدیمی (Eski) که یکی از قدیمی ترین بناهای مربوط به دوره عثمانی در این شهر به شمار می آید. این مسجد به دستور سلطان محمّد اول در طول سالهای 1403 تا 1414 ساخته شد. سر در این مسجد که از سنگ مرمر سفید ساخته شده در اصل با ساختمان آن که از سنگ و آجر ساخته شده در ظاهر همخوانی ندارد. همینطور قسمت داخلی این مسجد نیز با آیه های قرآن که با با خط خوب نوشته شده است منقوش گردیده.
مسجد دیگری که توسط سنیان به دستور سلطان مراد اول در طول سالهای 1438 تا 1447 ساخته شد مسجد ((اوچ شرفعلی)) می باشد. این اثر در عین حال که هنر معماری ((سنیان)) را نشان می دهد . نشان دهنده هنر مهندسی پیشرفته او نیز می باشد. مناره موجود در سمت شمال غربی این مسجد دارای 3 سرسرا (راهرو) می باشد تا قبل از اینکه مسجد سلیمیه در استانبول ساخته شود مناره این مسجد از جمله بلندترین مناره ها به شمار می آمد.
در اواخر قرن 15 ، بیازیت دوم ، معمار خیر الدین را مامور کرد تا مجموعه ای شامل یک مسجد ، دارالشفا /. مدرسه ، مطبخ و انبار را در شهر ادیرنه احداث کند. مسجد مذکور به شکل دایره ساخته شد و دارای گنبد بلندی نیز بود. مهمترین ساختمان در این مجموعه ساختمان دارالشفا بوده که در آن دوران در حکم بیمارستانی مدرن محسوب میشد. ضمن اینکه از نظر معماری نیز این ساختمان بسیار شایان توجه می باشد.

کاله ایچی
********
این بخش از قرون وسطی به جا مانده و کمی هم دستخوش تغییر و تحول قرار گرفته است. در این بخش خیابانهای باریک ، خانه ها ، رستورانها و کافه های کوچک همگی از دوران رنسانس باقی مانده اند. در بخش Kaleici (کاله ایچی) تعداد زیادی حمام معروف به Sokollu (سوکوللو). Tahtekale (تاحت کاله) ، MezitBoy (مریت بی) ، Boylerbeyi (بی لربی) و Gazimihal (قاضی میحال) توسط معمار سینان ساخته شد. از دیگر آثار معماری او ، کاروانسرای احمد شاه و کاروانسرای رستم پاشا است که در سال 1561 ساخته شد. امروزه از کاروانسرای رستم پاشا به عنوان هتل استفاده می شود.
در این منطقه پلهای زیبای به جا مانده و از دوره عثمانیها به منطقه Tonca (تونجا) و رودخانه Meric (مریچ) زیبائی خاصی بخشیده است.
در کل باید گفت که شهرادیرنه بسیاری از سنت های زیبای خود را هنوز حفظ کرده است. همه ساله در فصل تابستان در منطقه ساراییچی مسابقات کشتی تحت عنوان مسابقات کشتی روغنی برگزار می گردد. در این مسابقات کشتی گیران با بدنهای روغن زده و براق به کشتی گرفتن با یکدیگر می پردازند و این کار را تا مشخص شدن فرد قهرمان ادامه می دهند. این شهر دارای مغازه های لبنیات فروشی بسیاری نیز می باشد که در بین اقلام آن پنیر سفید محلی جایگاه ویژه ای را دارد. از دیگر تولیدات مشهور این شهر (Hardaliye) (هاردالیه) می باشد که از مخلوط آب انگور ، خردل ، بادام و شکر بدست می آید. از این شهر بعنوان سوغات می توانید صابونهای معطر. گلدانها ، دیگچه های سنگی و سبدهای حصیری را به ارمغان بیاورید. هم چنین قلاب دوزیهای زیبای این شهر که توسط زنان بومی این منطقه بافته می شود در نوع خود بسیار جالب هستند. موزه قوم نگاری و باستان شناسی در این شهر نشان دهنده تاریخچه ادیرنه از دوره ماقبل تاریخ تا دوره بیزانس می باشد. در این موزه ها هم چنین لباسها و خانه های منسوب به دوره پایانی عثمانیها نیز به نمایش گذاشته شده است.
در موزه هنر این شهر علاوه بر ارائه جزئیات هنر معماری در دوره عثمانی ، دست نوشته ها ، خطاطی ها ، قرآنها ، اسحله ها و چادرهائی که امپراطوران در گذشته از آنها در جنگها استفاده می کردند نیز به چشم می خورد.
در طول مسیر خود به سمت خلیج ساروز (Saroz) که در دریای اژه قرار گرفته ، پلی بنام اوزون کوپرو وجود دارد. این پل در سال 1444 به فرمان سلطان مراد دوم ساخته شد. این پل بر روی رودخانه Ergene (ارگنه) بنا نهاده شده و دارای 174 طاق ، 1354 متر طول می باشد که ارتفاع بلندترین طاقش 28/12 متر است.
آب و هوای معتدل خلیج ساروز این منطقه را به محلی مناسب برای گذراندن تعطیلات تبدیل کرده است. در شمالی ترین قسمت این خلیج سواحل زیبای Ibrice (ایبریچه) و Erikli (اریکلی) قرار گرفته که دارای هتل و پانسیونهائی با قیمت مناسب و امکانات رفاهی مناسب می باشد.
بندر Enez : این بندر در قرن 12 قبل از میلاد ساخته شده است و در گذشته بندر بسیار قیمتی به شمار می آمده است. بندر Enez زمانی محل زندگی هلنیک ها ، رومی ها ، بیزانسی ها و عثمانیها بوده است.
این بندر در ابتدا توسط مردمان ((کیمه)) ساخته شد و به عنوان مستملکات منطقه آناتولی غربی ثبت گردید. امروزه از این بندر بعنوان یک موزه روباز استفاده می شود. قلعه ایزنیر با توجه به اینکه بارها مورد بازسازی قرار گرفته ارزش دیدن را دارد. در این منطقه از مکانهای دیدن دیگر می توان به یک کلیسای بجا مانده از قرن 6 و یک ساحل تمیز و دیدنی نیز اشاره نمود. مردم این منطقه بسیار میهمان نواز هستند به همین دلیل در مدت اقامتتان در این شهر به شما بسیار خوش خواهد گذشت.
کوههای ییلدیز " این کوهها استان ((کیرکلارلی)) (Kirklareli) را تقسیم می کنند. چشم انداز زیبای کوهستانی با آن خانه های عجیب و کوچک موجود در آن نوازشگر ذهن شما خواهد بود. مسجد Hizirbey (هیذیر بی) از قدیمی ترین مساجد این استان به شمار می آید که در سال 1383 بنا نهاده شد. در این مسجد بازاری نیز وجود دارد. در نزدیکی این مسجد حمامی وجود دارد که در گذشته با کمک و پشتیبانی HizirBey (هیزیربی) ساخته شده است. بنای یاد بودی که در قرن 14 به یاد نبرد چهل سرباز با متصرفان این منطقه که منجر به شهادت آنها شد نیز در این مکان قرار داشته که دارای 18 ستون زیبا بوده و در بالای تپه کیریکلار جای گرفته است. این مکان نیز از جمله مکانهای دیدنی دیگر منطقه به شمار می آید. در موزه باستان شناسی هم هر آنچه در اکتشافات محلی بدست می آید. در معرض نمایش قرار می گیرد.
از دیگرمناطق معروف که در آن می توان از خوردن غذاهای دریانی خصوصاًَ خوراک ماهی لذت برد ساحل Kirk Louli (کیرک لارالی) در حاشیه سواحل دریای سیاه می باشد.

منطقه اینه / آدا Igne ada
*******************
این منطقه در فاصله 98 کیلومتری غربی Kirk Laroli (کیرکلار الی) در حد فاصل سواحل ماسه ای و کوههای ییلدیز قرار دارد. تاریخ این شهر و دیوارهای اطراف آن به دوره بیزانس باز میگردد. در این شهر هم چنین یک صومعه متعلق به سنت نیکلاس نیز به چشم می خورد

مسجد Sokullu در منطقه Luleburgaz (لوله بور گاز) در جاده ادیرنه " استانبول نیز از دیگر آثار معارسینان می باشد که در سال 1570 بنا نهاده شد. در منطقه ای در همسایگی این شهر ، یعنی منطقه بابا اسکی نیز اثر دیگری از معمارسنیان با نام مسجد ((جدی علی پاشا)) را نیز می توان مشاهده کرد.
از مراکز مهم دوران بیزانس به منطقه ((ویزه)) هم می باید اشاره کرد. در این منطقه یک قلعه و یک کلیسای ایاصوفیای کوچک قرار دارد.
در امتداد مسیر به سوی کشور بلغارستان منطقه (Darekoy) دره کوی در آخرین نقطه مرزی قرار دارد. این شهر ، شهری بسیار سرسبز با سبزیجات بسیار مشهور است.

در ترکیه به کجاها سفر کنیم...

در ترکیه به کجاها سفر کنیم...

در ترکیه به کجاها سفر کنیم...

اطلاعات آگهی دهنده
SpecialAds special-arrow کارت شارژ-زرشارژ سامانه آنلاین شارژ تلفن همراه
special-arrow بیش از 50% تخفیف انواع لپ تاپ، تبلت، آی پد، موبایل
special-arrow افزایش رتبه و بازدید سایت شما به صورت تضمینی
special-arrow هاست رایگان بدون تبلیغات با کنترل پنل اختصاصی
special-arrow سامانه ارسال و دریافت پیام کوتاه با طراحی ویژه
special-arrow ارزانترین دوربین مدار بسته بدون نیاز به DVR(دزدبین
special-arrow کلید هوشمند کولر آبی
special-arrow ارائه خط توليد سنگ مصنوعي
special-arrow روبات خیلی کامل دیکشنری برای تلگرام
special-arrow آموزش فارکس ( Forex ) بصورت DVD
special-arrow ماساژ براي جواني و نشاط
special-arrow [آموزش تقويت حافظه و تند خواني ( دکتر سيدا: مرد حا
special-arrow خرید طلای تراوین travian.ir و travian.com
special-arrow افزایش سرعت اینترنت تا 10 برابر (حتی ADSL)
special-arrow سفارش خرید از سایت های خارجی برای شما
special-arrow حلوای گردو (گیردکان حلواسی)
special-arrow 10 گیگابایت فضای وب با 150 گیگابایت پهنای باند
special-arrow ماء الشعیر (آبجو بدون الکل) کهنوش
special-arrow فضا و پهنای باند نامحدود با دامنه رایگان فقط ...
special-arrow سیستم مدیریت محتوی
special-arrow بیلبورد
special-arrow فروش هلی کوپترهای مدل با کنترل رادیویی (بی سیم)
special-arrow افزایش آمار وبلاگ و سایت شما رایگان
special-arrow فروش فیلم متافیزیکی مستند راز VCD & DVD۞ ۞ بانقد
special-arrow فروش ملک کلنگی
special-arrow احکام ازدواج موقت از نگاه آیت الله سیستانی
special-arrow سایت دنیای سرگرمی
special-arrow در ترکیه به کجاها سفر کنیم...
special-arrow آواي صلح، كنسرت موسيقي سنتي ويژه بانوان
special-arrow تولید دستگاه های سرمایشی گاز سوز خانگی
special-arrow خط کامل نوشابه / آب معدنی / دوغ / آبجو اسلامی
special-arrow انجام خدمات عکاسی و چاپ دیجیتال با تجهیزات پیشرفته
special-arrow تبلیغات رایگان در یکی از بزرگترین سایتهای تبلیغاتی
special-arrow آشنایی با شرکت سهامی پياذر (سهامی عام)
special-arrow نرم افزار های بی نظیر مالی و فروش شیوا
special-arrow لوح فشرده آموزش « عکاسی دیجیتال »
special-arrow جرقه زن اتوماتیک "تانیت" با سیستم Auto Power Off
special-arrow بازار فردا - بازار شما خواهد بود اگر...
special-arrow هر کی می خواد WoW بازی کنه الان وقتشه ...
special-arrow اولين مدرس و مربي بين المللي كافي شاپ
special-arrow فروش انواع مختلف مغز گردو با قيمت های مناسب
special-arrow دومین جشنواره ساعتهای آفتابی
special-arrow اپیلا لیزر جدید ترین موبر شخصی دنيا - فروش ویژه
special-arrow دوربین پاناسونيک مدل DMC-FZ8
special-arrow دوربین سونی سایبرشات DSC-H9
special-arrow ديجي كالا : سايت نقد و بررسي و فروش كالاي ديجيتال
special-arrow  سیستمهای توزین صنعتی دینامیک و استاتیک - لودسل
special-arrow برنامه نویسی موبایل
special-arrow دستگاه پرکن نوشابه، دوغ، آب معدنی، ماءالشعیر
special-arrow محلول ریموور جدید اروپایی مخصوص پاک کردن تاتو
Up
Stop
Down
آگهی دهنده: رایزنی فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه (10 / # 2) رتبه دادن رایزنی فرهنگی و توریستی سفارت ترکیه
ایمیل: info@gototurkey.ir
جزئیات آگهی
ایمیل
کلمه رمز کلیک کنید http://www.gototurkey.ir کلیک کنید
تبلیغات
-
 
شماره آگهی:1488
بازدید:20048
متوسط بازدید:4.8 بازدید در روز
تاریخ انقضاء:23/12/1396 (مانده -308 روز)
افزوده شده:18/5/1386 (گذشته: 4178 روز)
بروز رسانی:13/6/1386
آخرین اصلاحات:18/5/1386
رتبه فعلی : (بعد از 0 رای داده شده) رتبه دادن
آگهی های این گروه آگهی های این شخص تماس با آگهی دهنده توصیه به دوستان چاپ آگهی
5 گیگابایت فضای وب لینوکس فقط 590.000 ریال و 10 گیگابایت فضای وب ویندوز فقط 1.590.000 ریال هاست لینوکس رایگان با 5 مگابایت فضای وب
جستجو
  Language
 
سیستم آگهی رایگان "تانیت" جمعا دارای 28962 عضو، 15483 آگهی است و این آگهی ها به تعداد 46001375 بار نمایش داده شده اند.
 
آگهی دهندگان و بینندگان محترم توجه فرمایند که مسئولیت هر آگهی فقط مربوط به آگهی دهنده است.